Dlaczego włosy siwieją?

Siwe włosy, siwe włosy, przerost… to rzeczy, które interesują mnie od dawna. Staram się wymyślić preparaty, które bez niepotrzebnego obciążania włosów, po prostu pomogły zatuszować te dolegliwości.

Mam jednak wrażenie, że zainterweniowaliby już na początku łańcuszka, żeby w ogóle nie było siwienia włosów. Wiele rzeczy jest już znanych i uzasadnionych naukowo. Na przykład ilość nadtlenku wodoru w mieszkach włosowych wzrasta wraz z wiekiem. Nadmierny poziom nadtlenku wodoru zapobiega powstawaniu melaniny – pigmentu włosów. Włosy bez pigmentu rosną, ale są w zasadzie białe. Nadtlenek powstaje w mieszkach włosowych, au młodych ludzi jest to proces fizjologiczny, jednak w wyniku różnych reakcji szybko rozkłada się na wodę i tlen. Wpływają na to m.in. enzymy katalaza i peroksydaza glutationowa, które są silnymi przeciwutleniaczami i występują naturalnie w ludzkim organizmie. Im starsza osoba, tym mniej tych enzymów jest wytwarzanych lub zużywanych wcześniej, aby poradzić sobie z różnymi chorobami, stanami zapalnymi, stresami, toksynami. Enzymy te działają nie tylko na siwe włosy na całym ciele.

Ponieważ oba enzymy mają charakter białkowy i składają się z wielu aminokwasów. Dlatego należy pamiętać, że nasza dieta jest zróżnicowana, a nasz organizm potrafi czerpać niezbędne do jej produkcji substancje. Na przykład brokuły, kapusta i kalafior są silnymi przeciwutleniaczami, które zmniejszają poziom nadtlenku w organizmie.

Czy zauważasz ciemne plamy na skórze? To jedna z pierwszych oznak starzenia. Brakuje nam enzymów, które zapobiegałyby przyłączaniu się wolnych rodników do włókien białkowych, przez co włókna kolagenowe twardnieją i kurczą się.

Inne doskonałe antyoksydanty to imbir, zielona herbata, resweratrol, olej lniany, kolendra, kurkuma, cynamon. Są to pokarmy, które bardzo łatwo możemy dodać do jedzenia. Oczywiście dobry sen, ćwiczenia, medytacja, niepalenie, unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce, umiarkowane spożycie alkoholu to inne czynniki, które poprawią naszą kondycję, nasze zdrowie, samopoczucie psychiczne i być może mniej siwych lub siwych włosów.

Comments ()

Colorwin.pl używa plików cookie, aby zapewnić Ci jak najlepsze wrażenia podczas robienia zakupów. Korzystając z naszych usług, akceptujesz używanie takich plików. Dowiedz się więcej o plikach cookie oraz o tym, jak można je wyłączyć.